O festivalu

Tým festivalu Lughnasad pro vás každoročně připravuje tuto tradiční akci, která je oslavou léta a jeho úrody a bohatství. I když to pro mnohé zní nepředstavitelně a nemají s tímto tématem nic spojeno, každý rok se přesvědčí noví a noví návštěvníci o jedinečnosti této akce a jeho nabídkou skvělé příležitosti pro celou rodinu seznámit se s životem starých národů, jejich výborným jídlem a pitím a přírodou blízkých Železných hor. Co dalšího na vás čeká se brzy dozvíte v programu festivalu a jeho tiskových zprávách a také na našich sociálních sítích.

Kde se festival koná? V keltském archeoskanzenu Země Keltů v Nasavrkách, nedaleko od Chrudimi – Pardubický kraj.

Kolikátý ročník: 18. ročník ale na začátku proběhl nultý ročník, takže se vlastně nezadržitelně blížíme ke 20. ročníku, který bude součástí nové trilogie

Zahraniční účast: každoročně přijíždí stovky účinkujících a z nich se můžete těšit na Kelty, Germány, Římany i ze zahraničí. Večerní kapely také doplní známé cizí kapely.

Návštěvnost: festival každoročně navštíví více než 4 tisíce návštěvníků a na programu se podílí stovky účinkujících z celé Evropy.

Film pro Lughnasad: V roce 2021 vznikl výpravný film Bójské války ve spolupráci Lughnasadu, z.s. a 11:11 Production, s.r.o., na který se můžete podívat na našem Youtube kanále.

Staráme se i o vaši bezpečnost: Festival probíhá za přítomnosti záchranných složek (hasiči, zdravotníci), Vaše soukromé věci si můžete uschovat do uzamykatelných skříněk. Festival probíhá za přítomnosti bezpečnostní agentury.
Ani jeden ročník festivalu nezastavila Covidová situace, organizátoři vše zajistili tak, aby festival mohl proběhnout v bezpečí pro všechny zúčastněné. A v tomto duchu pokračujeme i letos. Když se trochu ohlédneme, nebyl vždy festival dvoudenní – v roce 2020 proběhl pětidenní festival (od úterý do sobotní noci) – tím jsme zajistili rozložení návštěvnosti do více dní, abychom vyhověli všem nařízením a doporučením Vlády ČR za Covidové epidemiologické situace.

Tým organizátorů: o vaše pohodlí a hladký chod akce se každoročně přihlásí téměř 100 dobrovolníků. Při organizování ale také zažívají neopakovatelné chvíle a zkušenosti – podílí se na celkovém řízení festivalu.

Festival Lughnasad

Název festivalu odkazuje na jeden z hlavních keltských svátků, který Keltové slavili na přelomu července a srpna. Cílem akce je představit návštěvníkům jejich historii v celé její šíři a současně i různé umělecké směry, které považujeme za Kelty inspirované. 

 • Uchovává a představuje veřejnosti keltské kořeny a tradice jako významnou součást historického dědictví naší země.
 • Rozvíjí kulturní život v Pardubickém kraji a je největší kulturní akcí svého druhu v republice.
 • Rozvíjí mezinárodní spolupráci a podporuje vytváření partnerských vztahů Pardubického kraje s regiony v Evropě.
 • Podporuje fenomén dobrovolnictví a dává mladým lidem příležitost k seberozvoji.
 • Spojuje odbornou veřejnost s laiky, nadšenci a příznivci keltské kultury a historie.
 • Nabízí zajímavý a kvalitní program určený především rodinám s dětmi a mladým lidem.

Naše mise a vize

Festival keltské kultury v Nasavrkách je mezinárodní akcí, která uchovává keltské kořeny jakožto důležitou součást kulturního dědictví moderní Evropy, v pestrém programu spojuje zábavu s poznáním a vzděláváním a rozvíjí hodnoty dobrovolnictví a občanské společnosti.

Svátek Lughnasad

Lughnasad je jedním z 8 hlavních keltských svátků. Jehož smyslem je uctít Matku Zemi a poděkovat jí za úrodu, kterou poskytla. Jsou to takové keltské dožínky. 

Podle tradice oslavy začínaly kolem 1. srpna a slavilo se celý týden. Součástí nebyly jen děkovné obřady, ale také velký trh, na který se sjeli lidé z širokého okolí. Byla to příležitost k setkání starých známých, ale i k vytvoření nových přátelství.

Pro Kelty byla účast na Lughnasadu prakticky povinná. Věřilo se, že kdo slaví Lughnasad, zajistí si dostatek obilí, mléka, dobrou úrodu ovoce a domácí pohodlí. A také že ten, kdo se nezúčastní Lughnasadu, bude pronásledován neštěstím. Svátek Lughnasad založil podle legendy bůh Lugh na památku smrti své pěstounky Taillte, bohyně plodnosti, která zemřela vyčerpáním při zúrodňování irské země.

Tradice spojené s rituálem

 • Nejdůležitějším momentem svátku byl rituál poděkování za úrodu.
 • Z posledního snopu sklizeného obilí se vytvořila ženská figurína. Pokud byla úroda dobrá, měla podobu panny. Pokud byla špatná, měla podobu baby. Tento snop byl opatrován do jara a zrno z něj bylo přidáno k novému osivu.
 • Z prvního obilí se semlela mouka a upekl koláč, který druid požehnal a z něhož pak každý dostal kousek.
 • Lughnasad byl časem rozličných soutěží, básnických klání, závodů na vozech a udělování hodností a vyznamenání.
 • Uzavíraly se také sňatky – bylo možné uzavřít sňatek na zkušební dobu jednoho roku. 🙂
 • Po dobu svátku bylo zakázáno jakékoliv násilí či nevraživost.