Hry pro děti i dospělé
Děti si vyzkouší svou mrštnost na překážkové dráze, zažijí, jak vypadá vojenský výcvik v římské i keltské armádě, natrénují si lov zvěře pomocí lukostřelby a zkusí porazit zkušeného lovce v hodu oštěpem. Své hlavy potrápí při poznávání zvířecích stop, luštění keltské šifry či tvoření vlastního keltského umění. To vše na celodenních hrách na festivalu.
V oppidu se pohybuje parta špionů, kteří se chystají narušit hladký průběh oslav Lughnasadu.
Náčelník má ovšem plné ruce práce s přípravami oslav a proto potřebuje Vaši pomoc!
Čeká vás náročná cesta s mnoha úkoly, na které budete muset ukázat svou fyzickou zdatnost, zapojit svou chytrost a tvořivého ducha.
Dokážete získat mapu a podle ní najít v oppidu seznam špionů?
Další aktivity pro děti:
Lukostřelba pod odborným vedením
Labyrint
Škola pro Barbary
Workshop Výroba amuletu
Další workshopy viz níže
Ohnivá show
Skupina Fireshow Alterna připravuje pro Lughnasad již 4. rokem fireshow v naturalistickém šamanském duchu. Pro letošní ročník se po dlouhých dvou letech rozhodla uspokojit keltské návštěvníky ohňovým představením nejenom v plném obsazení skupiny, ale přizvala další dvojici spřátelených ohňových performerů z Brna. Můžete se tedy těšit na mohutnou fireshow tematicky navazující na film promítaný v předvečer ohňové show.
Křest komiksu a Gloria Celtis – předání ocenění
Gloria Celtis je tradiční součástí Lughnasadu a slouží k ocenění osob, které se na organizaci festivalu významně podílely nebo festival jinak podpořily. Oceňovány jsou osoby z řad veřejně známých osobností, dobrovolníků či reenactorů.
Křest komiksu
Biatec – slavný keltský bojovník a náčelník kmene Bójů, který se stal souhrou mnoha událostí zajatcem a poté spojencem římského impéria. Vzestup slavného keltského reka započal v galských válkách a pokračoval přes pohnuté události válekbójských, až do vyvrcholení jeho životní cesty, ve válkách dáckých. Pojďte a probuďte svou keltskou krev při čtení komiksu BIATEC, který nejen ukazuje životní cestu slavného náčelníka, ale také samotných Keltů.¨
Turnaj
Turnaj válečníků rozhodne o tom, kdo je tím nejobratnějším bijcem. Válečníci se spolu ve skutečném střetu cvičnými zbraněmi utkají hned několikrát. Můžete se těšit na souboje meči a štíty, kopími a štíty. Můžete rovnou zapomenout na umělecké kreace šermířských vystoupení, tady uvidíte strohou praxi. Souboje motivované hodnotnou cenou pro vítěze, u kterých válečníci ví, že rozhoduje jedna dobrá rána… Pravidla turnaje totiž nedovolují opravné kolo ani při sporném pořadí zásahů. Zkrátka, kdo dostane zásah, ten je vyřazen. Můžete si díky tomu představit jak rychle se asi rozhodovalo o životě a smrti, když to bylo naostro.
Starověké klání
Starověké klání prověří zábavnou formou zdatnost, důvtip i taktiku všech účastníků. Účastnit se budou obyvatelé našeho oppida, kteří návštěvníkům předvedou za podpory svého kmene svou fyzickou zdatnost. Vítěz klání získá nádherný tkaný plášť. Účastníci budou soutěžit v těchto disciplínách: střelba z luku, házení oštěpu, boj na kládě, srážení špalků se štítem a kopím. Neváhejte nahlas podpořit svého favorita.
Lughnasadový rituál
Nastal čas Lughnasadový…čas, kdy sklízíme co jsme zaseli. Kdy se zhodnotí naše práce, kdy pohlédneme bohům do očí a v nich nalezneme odpověď na otázku která náš všechny napíná až k prasknutí: „Přežijeme opět čas temnot“? Biatec se navrátil domů jako pravý vojevůdce. Nyní očekává od druida odpověď na otázku, zda-li mu budou bohové nakloněni a on bude schopen zaopatřit svůj nově sjednocený lid po všech stránkách. Jaká byla letošní úroda? Bude Bohyně oděná do slavnostního šatu, nebo se z ní stane „stařena“? Přijďte se podívat na náš Lughnasadový rituál, buďte u toho až bohové promluví a Biatek se dozví svůj osud. Přijďte i vy přinést své obětiny a nabídnout je plamenům. Lughnasad právě začíná…
Hlas festivalu
Uslyšíte hlas vypravěče, který Vás bude provázet festivalovým příběhem Dáckých válek. V pátek večer Vás uvede do děje příběhu našeho hlavního hrdiny Biateca
Hudební program
Večerní kapely vystupují po oba dva dny festivalu. Jejich pozvánku naleznete na stránce program, na našem Youtube kanále a na naší Facebook stránce Lughnasad.
Keltské oppidum – kmeny, armáda
Kulturní sdružení Asociatia Culturală Geto-Dacii din Moldova (MD)
S velkou radostí u nás poprvé přivítáme reenactory z Moldavie, kteří oživují odkaz divokých Dáků a jejich slavného krále Burebisty. Kdo byli Dákové a jakou roli hráli v dějinách Keltů? Nejen to se dozvíte během vyvrcholení osudu keltského náčelníka Biateca a kmene Bójů. Těšit se můžete jak na odbornou přednášku o Dácké kultuře (v anglickém jazyce), tak na bohaté dácké ležení s ukázkou jejich výroby a skvělou kuchyní. Nenechte si ujít tento unikátní zážitek a poznejte hmotnou kulturu Dáků.
Boii
Kmen Boii vzestal z členů občanského sdružení Boii, které se zabývá historií a již 20 let popularizují prehistorickou éru v Čechách a především v Nasavrkách, kde se nacházelo „keltské oppidum“ – mocenské a řemeslné centrum dávných Keltů, nositelů laténské kultury.Postupem časů se ke kmeni připojili přátelé, jež fascinovala keltská myšlenka. Začali se věnovat reneactementu a společně objevovali a ztělesňovali život, zvyky a mystiku a také um našich předků.Kmen byl vždy těsně provázán se spolkem Boii, z.s. a především se stavbou rekonstrukce keltského města. Ať fyzicky při samotném stavění, tak i duševně přibližuje historii mladší doby železné širokému publiku, které skanzen navštěvuje.“Jsme parta lidí, kteří se baví historií a vrcholem této zábavy je Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad. Přijeďte za námi do našeho opiida a zkuste na chvíli zapomenout na současný rychlý svět. Ponořte se s námi do dob dávno minulých a objevte v sobě Kelta. Jsme otevřeni nových přátelstvím a rádi vás uvítáme u kmenového ohně a a třeba se stanete jedním z násl Naviděnou Jan Kloutis, náčelník.“Web: www.boii.cz
Terra Celtica (PL)
Sdružení Terra Celtica (PL) vzniklo v roce 2004. Skoro 20 let se zabýváme získáváním a propagací vědomostí o životě Keltů v době železné na území Evropy. U našeho stanku se můžete podívat na nádobí, šperky, nářadí a další více nebo méně obyčejné předměty, rekonstruováné na základě archeologických nálezů. A hlavně můžete zjistit, co je potřeba udělat, aby se z ovčí vlny staly košile nebo šaty. Ukážeme Vám několik způsobů, jak z barevných nití vyrobit krásný a pevný tkaný opasek nebo šňůrku a budeme vyprávět o tom, jaké rostliny pravěcí Keltové používali na barvení nití a látek. Pokud ovšem dostatečně zvládneme češtinu.
Moccus (PL)
S velkou radostí u nás poprvé přivítáme rodinu, která se již řadu let zabývá rekonstrukcí starověké keramiky. Celý proces je od samého počátku založen na tradičních postupech. Hlínu si sami nakopají, následně vyčistí a keramiku se vyrábí ručně nebo na hrnčířském kruhu, který pak putuje do hliněné pece na dřevo.
Jejich nádherné repliky jsou zhotoveny na základě archeologických pramenů, především keltských a římských (včetně keramiky terra sigilata) a z období przeworské kultury.Mocuss budou stejně jako další výrobci dobových laténských artefaktů, součástí unikátní historické tržnice, přímo v srdci Lughnasadu!
ROO Tribe
Kmen Roo vznik v roce 2017 jako rodinný kmen, do kterého se brzy začali přidávat přátelé. Na kmeni oceňovali zejména příjemnou, klidnou, bezpečnou a rodinnou atmosféru. Protože většina členů jsou zkušení larpeři, zcela přirozeně v kmeni prožíváme roleplay.
Jejich doménou jsou řemesla. Karetkářky patří k těm nejlepším. Velmi dobře se také vyznají ve výrobě keramiky, zpracování kosti, jantaru.Vynikají i na poli pravěké kuchyně, zejména nad výrobou kvašených nápojů, ale i sýrů, pečení v hliněné peci,vyznají se i v jedlých a léčivých bylinách. V oblasti zpracování dřeva je jejich specialita řezbaření a výroba luků.
Barví, předou, tkají, vyšívají, vyrábí z kůže. Jejich textilní dovednosti dokládáme dobrou úrovní našich krojů a i převlíkárnou, což je velmi populární popularizační aktivita, kterou na Lughnasadu také uvidíte. Zajišťují i lukostřelnici, kde se střílí historickými luky ruční výroby a na její provoz dohlíží certifikovaný instruktor lukostřelby.
Daoine Ceilte
Společnost nebo snad raději méně oficiálně uskupení lidu doby železné – Daoine Ceilte sdružuje nadšence, kteří se nespokojí pouze s teoretickým poznáváním svého zájmu o Kelty, ale rozhodli se prožít toto období na „vlastní kůži“. Postupem času se Daoine Ceilte vyprofilovali na poměrně univerzální skupinu schopnou jak bojového i scénického šermu s vlastním táborovým vybavením. K současnému dni má skupina 10 členů. Web: www.dobazelezna.cz
Boii Pannonia (AU)
Boii Pannonia je skupina lidí se zájmem o „keltské období“ doby železné, založená na Imbolc roku 2005. Pocházejí z východního Rakouska, z oblasti v minulosti nazývané Pannonia. Pokoušejí se přiblížit k „living history“ jak je to jen možné. Většinu vybavení si vyrábějí sami, pokouší se o věrohodné rekonstrukce a spolupracují s archeology i s dalšími skupinami. V současnosti mají 23 členů. Web: www.boii-pannonia.at
Římské skupiny:
Legio X Gemina Pia Fidelis
LEGIO X GPF navazuje na činnost Legie X Gemina, založené roku 1995. Svou činností se snažíme široké veřejnosti demonstrovat způsob života římských legionářů ukázkami boje, taktiky výcviku, ale třeba i táborového života a jiných činností z tehdejšího života. Naším hlavním obdobím je doba markomanských válek (cca 169-180 n. l.), tedy legionáři z dob císaře Marca Avrelia, z této doby je doložen pobyt římských legií přímo na našem území – u Mušova. Web: http://www.legioxgpf.cz/web/
Legio X G.P.F. – Coh. VIII Bestia
Skupina nadšenců z České republiky a Slovenska, zabývající se rekonstrukcí života římských legionářů, auxiliarnich jednotek a civilního obyvatelstva od obdobi flaviovskych císařů až po markomanske války na konci 2.stol.n.l. Skupina vznikla v roce 2010 a nyní má 20 členů.
Skupina představuje římské legionáře LEGIO X GPF z konce 2. stol. našeho letopočtu. Byla to doba markomanských válek, probíhajících mezi léty 169-180 n. l., pro kterou máme doložen pobyt římských legií přímo na území České republiky. Součástí skupiny je i kohorta pomocných sborů COH I MONTANORUM QPCR představující vojáky auxilií od 2. poloviny 1. století n.l., po markomanské války. Skupina má členy po celé ČR. Web: http://legionari.eu/
SHŠ Roma Victor Leg XIII Gemina Augusta
Okovaná pěst císaře Vespasiána. V boji neústupná a nelítostná. Obávaný nepřítel všech barbarů.
Legio X Gem. Coh II
Skupina nadšenců z České republiky a Slovenska, zabývající se rekonstrukcí života římských legionářů, auxiliarnich jednotek a civilního obyvatelstva od obdobi flaviovskych císařů až po markomanske války na konci 2.stol.n.l. Skupina vznikla v roce 2010 a nyní má 20 členů.
Leg. XIV GMV
Další kmeny:
Doranův kmen
Druidova družina
Projekt Marobudum
Kalduum
Brothers et Arms
Cernunnos
Přednášky a workshopy
Stavba a renovace domu hrnčíře
Přednášející: Tereza a Karel Sýkorovi
Dozvíte se o problematice stavby domů na skanzenu a konkrétně o domu hrnčíře. Jak jsme dům renovovali po letech po několika letech co o něj nebylo pečováno a co pro nás bylo důležité, když jsme v domě začali přebývat. Jak se v domě bydlí dnes a k čemu nás zkušenosti vedou do budoucna.
Teplotní experiment v domě hrnčíře
Přednášející: Tereza a Karel Sýkorovi
Malé ohlednutí za teplotním experimentem, který proběhl v domě hrnčíře v únoru 2022. Jaké jsme měli teploty v domě, když venku bylo kolem nuly? Jak fungovala naše první pec, a jak reagovaly hliněné stěny domu? Shrnutí nasbíraných dat a našich pocitů po 4 dnech pobytu v domě.
Přednáška o bosé chůzi
Přednášející: Bosý bod
Zajímá vás, jaký má bosá chůze a barefoot vliv na vaše zdraví? Co naši předkové znali a my se k tomu opět vracíme? Někteří z nás se k této chůzi přirozeně uchylujeme, protože bosá chůze patří k filozofii propojení těla s okolním prostředím a také k respektu k přírodě.
Keltové na grilu
Přednášející: Mgr. Tomáš Mangel, Ph.D.
V obecném povědomí panuje představa, že naše území v posledních staletích starého letopočtu obývali Keltové. V rámci přednášky se vypravíme na procházku vzdálenou i nedávnou minulostí a pokusíme se nalézt odpovědi na otázky, co tento termín označoval ve starověku a co znamená dnes, proč Kelty spojujeme s laténskou kulturou, proč hledáme pozůstatky jejich kultury právě v Irsku, Skotsku či Bretani a zda jsou taková spojení vůbec oprávněná.
Warriors of the Dacian kingdom (EN)
Přednášející: Geto-Dacii din Moldova, Přednáška proběhne v anglickém jazyce!
Kulturní sdružení Geto-Dacii din Moldova k nám přichází až z dalekého Moldavska. Jeho členové nabízí zprostředkovaný pohled na život a příběhy života a příběhy Podunajsko-Karpatské oblasti z epochy, kdy byla domovem Getů, Dáků a Thráků. Lidé těchto kmenů vyznávající nejvyššího z bohů Zalmoxise, byli známí jako nemilosdní válečníci, proslulí nejen pro své dovednosti, nýbrž pro slou hlubokou víru, která svým věrným slibovala nesmrtelnost. „Dosáhnout nesmrtelnosti“… Přechod ze smrtelné k nesmrtelné podstatě sebe sama mohl býti dosažen zasvěcením, které vyznavače přiblížilo helénistickým kultům boha Zalmoxise, jež jsou nám známné například z kultury řecké a helénské.
Přednáška posluchačům představí vše co známe od Geto-Dácké civilizaci – odívání, vojenské vybavení, státní a kmenová struktura, postavení žen a mužů ve společnosti, jejich víru, bohy a rituály, osídlení a typy opevnění, a mimo jiné také rozdíly mezi Kelty a Dáky.
Jak Keltové dobyli geopark
Přednášející: Jan Doucek – Geopark Železné hory
Možná si někteří z vás již položili otázku: Proč si Keltové postavili hradiště v horách, když mohly být dole u vody? Samozřejmě, do hlavy několik set let starým lidem nevidíme, ale jedna z pravděpodobných možností je geologie. Geologické bohatství Železný hor je obrovské a Keltové jej dokázali velmi dobře využít. Těžili, rýžovali a dobývali co se jen dalo. Přijďte se přesvědčit na Lughnasad.
Bratislavské oppidum (SK)
Přednášející: Mgr. Rado Čambal, Ph.D. (Slovenské národné muzeum – Archeologické múzeum v Bratislave)
Juhozápadné Slovensko je osídlené od počiatku laténskej civilizácie. Prvé skupiny sa sem dostávajú v 2. polovici 5. storočia pred n.l. najznámejšími lokalitami sú hradisko na vrchu Slepý v katastroch Horných a Dolných Orešian sídliská v Bielom Kostole a Bratislave-Dúbravke. Poznáme aj pohrebiská v Stupave a Bučanoch.
Podstatne intenzívnejšie je tento región osídlený od strednej doby laténskej, t.j. od 3. storočia pred n.l. Neskôr začiatkom 70tych rokov 1. storočia pred n.l. vzniká už na existujúcej sídliskovej štruktúre tzv. Bratislavské oppidum. To je spájané s keltským kmeňom Bójov. Tí tu okrem rozvinutej remeselníckej výroby (hrnčiarstvo, kovolejárstvo) razia aj vlastné mince – tetradrachmy typu BIATEC, vrátane zlatých nominálov. Najnovšie archeologické výskumy odhalili aj prítomnosť rímskych architektúr, ktoré boli postavené okolo polovice 1. storočia pred n.l. pravdepodobne za konzulátu G.J.Caesara.
Prednáška sa bude snažiť priblížiť život Keltov na strednom Dunaji v okolí Bratislavy v rôznych časových etapách na pozadí nám známych historických udalostí a v širších európskych súvislostiach. Tešíme sa na Vašu účasť a aj zaujímavé otázky k téme!
Keltské mince z výšinného sídliště Oberleiserberg
Přednášející: doc. PhDr. Jiří Militký Ph.D., DSc.
Keltské výšinné sídliště Oberleiserberg reprezentuje nejvýznamnější lokalitu pozdní doby laténské na území Rakouska. Je odtud mj. podchyceno asi 160 nálezových mincí, které přinášejí jedinečné svědectví o lokální mincovní produkci. Mimořádně zajímavé jsou však především importované ražby dokládající intenzivní kontakty s keltskými komunitami usídlenými v Panonii a na území Norika. Z tohoto pohledu je Oberleiserberg zcela jedinečný a přináší velmi zajímavé pohledy na pozdní fázi keltského osídlení střední Evropy.
Co se píše v naší kostře
Přednášející: Mgr. Marcela Horáková
Přednáška hravou formou seznámí posluchače s prací antropologa, s možnostmi, které tento obor nabízí pro studium historických populací (tedy i tzv. Keltů). Dále představí základní metody a zajímavé nálezy zranění či nemocí, které jsme schopni na lidských ostatcích najít a to nejen v době laténské.¨
The origin of medieval instruments (AJ)
Přednášející: Dziwoludy, Přednáška proběhne v anglickém jazyce!
Jak se cítíte, když slyšíte nebo vidíte niněru, šalmaj, niklharpu, rebek, nebo tagelharpu? Přenese vás to přímo do starých časů – středověkých hradů, bitevních polí, severských fjordů nebo prastarých lesů? Poznáte, který nástroj pochází z jakého období a regionu? Dokážete je správně pojmenovat? Přišel čas odhalit skutečný původ oblíbených nástrojů používaných v dnešní folklorní hudbě!
Ženský kruh
Přednášející: Rosie Westerdijk
Čas zastavit se, ztišit, podívat se do svého nitra, naladit se na svoje lůno.
Ženy, slečny, dámy, paní a dívky jsou zvány na lughnasadový ženský kruh, kterým nás poprvé provede Rosie Westerdijk. Součástí kruhu bude očištění, meditace, sdílení myšlenek, výklad karet orákula ale i vzájemné naslouchání a pochopení – přesně to, na co my ženy někdy v uspěchaném světě zapomínáme.
Výroba šamanských bubnů
Lektor: Pavel Jasanský, přihlášky posílejte na email: pavel@jasanmusic.cz
Na výrobu bubnů je potřeba se předem přihlásit a zaplatit zálohu. Je to kvůli přípravě materiálu na výrobu bubnu.
- PŘIHLÁŠKA: na email Pavel@jasanmusic.cz do 25. 7. 2023 spolu se zálohou
- ZÁLOHA: 1 000 Kč na 263693662/0300, do zprávy uveďte svůj telefon, jméno a průměr bubnu, Záloha je nevratná, pouze přenosná. Na místě nelze měnit zvolený rozměr bubnu.
- Výroba se uskuteční při přihlášení minimálně 5 zájemců.
- Výroba bubnů je součástí programu festivalu. Každý účastník výroby bubnů je zároveň návštěvníkem festivalu a musí mít platnou vstupenku.
- Lektor pro vás připraví rám z lepené bukové dýhy průměr 30, 40 a 50 cm a kůže z jelena,
Cena bubnu: průměr 30 cm – 2500 Kč, průměr 40 cm – 2700 Kč, průměr 50 cm – 3000 Kč
Info od lektora: Doporučuji předem se na výrobu vašeho nového průvodce naladit, pozorovat vnější a vnitřní dění, dát si lehčí stravu, vynechat omamné látky. Před výrobou bubnů se očistíme, poděkujeme zvířatům i stromům za jejich dary, budeme zpívat a bubnovat. Při práci si budeme povídat o použitých materiálech, o možnostech používání bubnů.
Počítejte s tím, že buben musí pomalu a kvalitně vyschnout. Ideální bude, když jej budete moci uložit do auta, do stanu. Pro cestu veřejnou dopravou si připravte např. krabice – vše společně na místě doladíme.
Výuka irských tanců
Lektor: Hanka Radilová
Hana Radilová se irskému tanci věnovala 20 let. S prvními krůčky se setkala v brněnské taneční skupině La Quadrilla, postupně tento taneční styl přenesla spolu s jedním z vedoucích souboru Štefanem Švestkou do pardubické taneční skupiny Ryengle, která se donedávna tomuto tanečnímu stylu intenzivně věnovala (později pod názvem Inkeepers). Hana Radilová v TS Ryengle dlouhá léta působila jako tanečnice, umělecká vedoucí irské složky souboru a lektorka kurzů tohoto podmanivého tanečního stylu. Na Lughnasadu v Nasavrkách vyučuje každoročně. V jednotlivých vstupech budete mít možnost zatančit si 1 tradiční ceilí tanec. Předchozí taneční zkušenosti nejsou vůbec nutné, to, co budete potřebovat nejvíce, je nadšení z pohybu a tance.
Výuka skotských tanců
Lektor: Caledonian Club
Caledonian Club – taneční skupina zaměřená výhradně na skotské tance. V začátcích se její členové nadchli pro Scottish Country Dancing, ale za čtvrtstoletí existence pro sebe a další příznivce skotské kultury postupně objevovali i další typy skotských tanců: Highland Dancing, Ladies‘ Step či Step Dancing. Caledonian Club pravidelně pořádá taneční semináře, skotské tancovačky, tance předvádí a vyučuje na veřejných i soukromých akcích. Svůj rozvoj opírá o poctivé tréninky, nadšení a zájem členů i příznivců a také o čilé kontakty s rozsáhlou mezinárodní komunitou zaměřenou na skotské tancování. Honza Drastík je jedním ze zakládajících členů a dlouholetým předsedou Caledonian Clubu.
Autorské čtení: Keltská dubová pohádka
Čte autor: David Doran Maroš
V dávných časech v jednom malebném údolí poklidně žil malý keltský kmen. Jednoho dne se však začaly dít podivné věci. Často přicházelo velmi deštivé počasí nebo zase vysychaly studánky. Kdo mohl způsobit taková zlá kouzla? Pomůže víla pramenů, potoků, jezer a řek? A kdo je vlastně Darach?
Lukostřelba se soutěží
Lektor: LK Orion
Po oba festivalové dny probíhat soutěž o nejlepšího lukostřelce. Skupina LK ORION přiveze svou lukostřelnici s makety zvířat a klasické terče. Střelba z reflexního luku na 3D makety zvířat v životních velikostech i na klasické terče. K dispozici bude také hybridní luk bez stabilizátoru a nebo velký historický luk.
Lukostřelba je skvělá aktivita pro všechny generace, vezměte na ni klidně celou rodinu, přijďte a najděte v sobě lukostřelce.
Soutěž o medovinu bude probíhat po oba festivalové dny, vždy průběžně po celý den v prostoru 3D lukostřelby. Žádná registrace předem není potřeba, zapsat se může kdokoli na místě. Zápisné do soutěže je 50 Kč. Soutěžit se bude každý den zvlášť, vždy nejlepší z mužů a nejlepší z žen obdrží medovinu. K zapůjčení bude dostatek luků, v případě, že by někdo chtěl svůj luk, musí se jednat o tradiční luk (bez stabilizátorů, mířidel). Šípy musí mít terčové hroty.
Výroba parfému z vonných esencí + amuletu keltského bojovníka
Lektor: Zahrada Pod Kletí
Zahrada Pod Kletí vám přiveze dva zajímavé workshopy: Parfém bohyně Epony – v rámci této dílny si můžete ze 100% přírodních esencí a základů z květových a bylinných vod namíchat svou osobní vůni.
A Amulet keltského bojovníka – a v této dílně si můžete (děti i dospělí) vyrobit krásný suvenýr ze samotvrdnoucí hliněné hmoty. Razítkem si do destičky otisknete jeden z ochranných znaků keltské kultury. Samozřejmě přivezeme i naše voňavé kytky a kameny. Zde se můžete podívat na jejich videopozvánku: https://youtu.be/SQbT0tdAvTU
Divadlo pohádka Svatební přízrak
Čte autor: Divadelní soubor Kvítko
Veselá pohádková taškařice o přízraku, který popletl hlavu nejedné keltské ženě.
Taneční vystoupení
Účinkující: Démáirt
Soubor irských tanců YMCA Brno
www.demairt.cz