Lughnasad

O festivalu

Název festivalu odkazuje na jeden z hlavních keltských svátků, který Keltové slavili na přelomu července a srpna. Cílem akce je představit návštěvníkům jejich historii v celé její šíři a současně i různé umělecké směry, které považujeme za Kelty inspirované.

 • Uchovává a představuje veřejnosti keltské kořeny a tradice jako významnou součást historického dědictví naší země.
 • Rozvíjí kulturní život v Pardubickém kraji a je největší kulturní akcí svého druhu v republice.
 • Rozvíjí mezinárodní spolupráci a podporuje vytváření partnerských vztahů Pardubického kraje s regiony v Evropě.
 • Podporuje fenomén dobrovolnictví a dává mladým lidem příležitost k seberozvoji.
 • Spojuje odbornou veřejnost s laiky, nadšenci a příznivci keltské kultury a historie.
 • Nabízí zajímavý a kvalitní program určený především rodinám s dětmi a mladým lidem.
Náš dvorní fotograf Jaromír Zajda Zajíček vám posílá fotky z 15. ročníku Lughnasadu: https://eu.zonerama.com/fotozajda/Album/7497535 :)

Pořadatel - Lughnasad, z.s. ve spolupráci s Boii, z.s.

Symbol_boii
Festival Lughnasad v Nasavrkách pořádá nezisková organizace Boii, z. s. Organizace byla založena v roce 2002 s cílem zachovat a prezentovat veřejnosti keltské kořeny v Nasavrkách a okolí.
 
Od té doby se aktivity spolku rozrostly, ale hlavní cíl činnosti zůstává stejný - usilujeme o uchování historických tradic v regionu i celé České republice a o rozvoj dobrovolnictví a občanské společnosti. Další informace naleznete na www.boii.cz.

Naše mise a vize

Festival keltské kultury v Nasavrkách je mezinárodní akcí, která uchovává keltské kořeny jakožto důležitou součást kulturního dědictví moderní Evropy, v pestrém programu spojuje zábavu s poznáním a vzděláváním a rozvíjí hodnoty dobrovolnictví a občanské společnosti.
Mise_kelti
Mise_koreni
Mise_kraska
Mise_boj2
Mise_konvicka
Mise_bohyne
Prednasky
Vystoupeni_kapely2

Svátek Lughnasad

Lughnasad je jedním z osmi hlavních keltských svátků. Jeho smyslem je uctít Matku Zemi a poděkovat jí za úrodu, kterou poskytla. Takže jsou to takové keltské dožínky.
 
Mise_buben
Podle tradice oslavy začínaly kolem 1. srpna a slavilo se celý týden. Součástí nebyly jen děkovné obřady, ale také velký trh, na který se sjeli lidé z širokého okolí. Byla to příležitost k setkání starých známých, ale i k vytvoření nových přátelství.

Pro Kelty byla účast na Lughnasadu prakticky povinná. Věřilo se, že kdo slaví Lughnasad, zajistí si dostatek obilí, mléka, dobrou úrodu ovoce a domácí pohodlí. A také že ten, kdo se nezúčastní Lughnasadu, bude pronásledován neštěstím.
 
Svátek Lughnasad založil podle legendy bůh Lugh na památku smrti své pěstounky Taillte, bohyně plodnosti, která zemřela vyčerpáním při zúrodňování irské země.

Tradice spojené s rituálem

 • Nejdůležitějším momentem svátku byl rituál poděkování za úrodu.
 • Z posledního snopu sklizeného obilí se vytvořila ženská figurína. Pokud byla úroda dobrá, měla podobu panny. Pokud byla špatná, měla podobu baby. Tento snop byl opatrován do jara a zrno z něj bylo přidáno k novému osivu.
 • Z prvního obilí se semlela mouka a upekl koláč, který druid požehnal a z něhož pak každý dostal kousek.
 • Lughnasad byl časem rozličných soutěží, básnických klání, závodů na vozech a udělování hodností a vyznamenání.
 • Uzavíraly se také sňatky - bylo možné uzavřít sňatek na zkušební dobu jednoho roku. :-)
 • Po dobu svátku bylo zakázáno jakékoliv násilí či nevraživost.
Keltský obřad, autor: Tomáš Kubelka

2022_Lughnasad_partneři_web_final-32